Ockham

Covid19 nie zatrzyma transformacji cyfrowej

Firmy nie wstrzymują procesów cyfrowej transformacji pomimo spowolnienia w gospodarce. Przedsiębiorstwa wierzą, iż dalsza digitalizacja może być prowadzona nawet pomimo braku pełnej fizycznej obecności pracowników w firmach. Wskazano też kluczowe obszary inwestycji w procesy cyfrowe.

Wydatki będą kontynuowane w stałym tempie pomimo wyzwań związanych z pandemią – prognozuje IDC. W 2020 r. wzrosną o 10,4 proc., do 1,3 bln dol. Sporo, ale też dużo mniej niż w 2019 r. (+17,9 proc.). Ponadto w porównaniu z prognozą IDC sprzed pandemii dynamika w br. będzie niższa o 2 pkt proc.

Tym niemniej inwestycje w technologie cyfrowej transformacji (DX) rosną, ponieważ wiele realizowanych lub planowanych dużych projektów ma zasadnicze znaczenie dla strategicznych inicjatyw biznesowych. Jeśli chodzi o zastosowania, to najwięcej wydatków zostanie przeznaczonych na autonomiczne operacje (51 mld dol.) oraz robotyzację produkcji (47 mld dol.). Zatem inwestować będzie głównie sektor wytwórczy. Z kolei największego wzrostu nakładów w 2020 r. można spodziewać się w edukacji (na wirtualizację laboratoriów i cyfrową wizualizację), w ubezpieczeniach (na automatyzację przetwarzania roszczeń) oraz w usługach profesjonalnych (na ulepszone zarządzanie projektami).

Spośród 278 przypadków zastosowań cyfrowej transformacji tylko 9 odnotuje spadek wydatków w 2020 r. – przewiduje IDC.