Ockham

Epidemia podkręca tempo automatyzacji i cyfryzacji

Według raportu firmy EY (dawniej Ernst & Young), pandemia Covid-19 zwiększy tempo cyfryzacji i automatyzacji, przyczyniając się do wprowadzania zmian, które miały nadejść dopiero za kilka lat. Wyniki Global Capital Confidence Barometer ukazują, że co trzecia firma już teraz zdecydowana jest na zdynamizowanie procesu cyfrowej transformacji. Dla 36% menadżerów z 45 krajów priorytetem będzie intensywna automatyzacja.

Trzech na czterech (73%) szefów firm jest przekonanych, że globalne rozprzestrzenienie się koronawirusa poważnie wpłynie na światową gospodarkę. Jak wynika z Global Capital Confidence Barometer, w tej chwili przedsiębiorstwa spotykają się głównie z dwoma problemami. Pierwszym jest zachowanie stabilności w łańcuchu dostaw, drugim – wyraźny spadek konsumpcji. Zdaniem autorów badania, szybsza digitalizacja to najlepsza tarcza antykryzysowa. Pierwsze zaburzenia w logistyce pojawiły się jeszcze w styczniu i były skorelowane z sytuacją w Chinach. To głównie oddziaływało na przemysł. Jednak, gdy koronawirus pojawił się w innych miejscach globu, jego wpływ rozszerzył się na kolejne gałęzie gospodarki. Znalazło to odzwierciedlenie w zyskach, które już teraz, w co drugiej firmie są na poziomie tych z roku 2018. Są i takie przedsiębiorstwa, które notują znacznie niższe dochody niż miały 24 miesiące temu. Dlatego niemal wszystkie przedsiębiorstwa (95%) przygotowują się do tego, że lada moment będą zmuszone obniżać swoją marżę.

Z badania EY płyną wnioski, że ponad jedna trzecia (36%) firm przyspiesza inwestycje w automatyzację, a podobny odsetek (31%) planuje zrobić to samo z cyfrową transformacją.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to zapoznaj się z raportem „Global Capital Confidence Barometer” przygotowanym przez EY.

https://www.ey.com/Publication/vwLUAssets/2020_GCCB/$FILE/Final%20report%20-%20CCB22.pdf